Ptahhotep – Muzeum v Sakkáře

>> čtvrtek 30. září 2010

Ptahhotep, malovaná dřevěná socha, Imhotepovo muzeum, Sakkara, 5. dynastie.
Tato krásná socha byla objevena v roce 1940. Dle muzejních pramenů (popis u sochy) socha pochází z hrobky – mastaby vezíra Ptahhotepa, a objevil je Abdelsalem Husein. Ptahhotep byl vezírem (také písařem) během vlády faraona Džedkare Isesiho (sedmý panovník páté dynastie). Je autorem proslulých morálních výroků, rad a naučení.

Read more...

Ramesseum

>> středa 29. září 2010

Kolosální socha Ramesse II, chrám boha Amona, Ramesseum, Západní Théby, 19. dynastie.
Téměř zničená socha je skoro o 2 m vyšší než proslulé Memnonovy kolosy. Je to největší sochařské dílo, které kdy v dějinách bylo vyrobeno z jednoho kusu kamene. Mnohé kousky sochy se dnes nacházejí v různých muzeích, a několik kusů ze zachovalo přímo na míste v chrámu, včetně trupu, prstů na noze a ruce. Následující fotografie zobrazují některé částy sochy.





V knize „Egypt – Obrázky z cest“
v nakladatelství E. Beaufort, Praha 1908,
autor Hanuš Mayer o Ramesseu píše:

Mezi chrámovými stavbami břehu západního vyniká Ramesseum, veliké to Memnonium, věnované Ramsem II. bohu slunce Ammonovi. Bohužel je více než polovice nádherných prostor chrámových zničeno a pohřbeno, jen dle základů poznáváme původní krásný půdorys, velmi harmonický a pravidelně založený.

Ne bez pocitu tesknoty kráčíme dnes síněmi a kolonnádami druhdy nádherného Ramessea. Všude obraz zpustošení, veliké hromady rumu. Hřbitov někdejší nádhery…

Nejen neúprosná příroda ti ničila, – více ještě vandalismus perského krále Kambysa vyžádal si za obět, totiž nejkrásnější monumentální sochy a skulptury nejnádhernější.

Rozhořčen volá Mariette: Ce qu’il y a de plus étonant, de la patience et de la force de ceux qui ont apporté d’Assouan ce monolithe pour en faire l’ornement d’un temple, ou de la force et de la patience de ceux, qui l’ont jeté par terre.

A v pravdě srdce zabolí, vidíme-li toto svévolně zničení, tento zločin barbarů, kteří měli trpělivost a silu, srdce a moc mohutný monolith sochy Ramsovy z divé zášti a zběsilosti rozbiti v hromadu ssutin.

Gigantické úlomky kolossa leží na zemi. Socha převyšovala dvěma metry sochy Memnonovy a bylo vypočteno, že kámen vážil přes 1200 tun. Kolik obtíží bylo překonati, než starověcí Egypťané tento žulový balvan z Assuânu do Luksoru dopravili!

Byla to největší socha egyptská; délka nehtu na prstu prostředním má 20 cm a ukazováček je dlouhý úplný metr. Diviti se jest péči, s níž byly tyto obrovské žulové figury zpracovány a uhlazeny.

Jak mohutný byl dojem, jenž kolos ten působil, dokud ještě v plné nádheře a velikosti se vypínal na antickém nádvoří chrámu! Ramses II. chtěl potomstvu zanechati pomník, jenž by neměl sobě rovna, jenž by každý čas svědčil o jeho slávě, moci a velikosti, neboť dle Diodora věstil nápis na podstavci příchozímu: „Já jsem král králů Osymandyas; kdo chce zkoumati, jak jsem veliký a kde ležím, ať překoná některé z mích děl.“ Vysoké sebevědomí tkvi ve slovech těchto.

Pylony a stěny chrámové jsou bohatě vyzdobeny obrazy, ač malby ani sochy nejsou oné výše umělecké jako v chrámu luksorském. Zajímavá vyobrazení mají za podklad dějiny. Na prvním pylonu vidíme obrazy bitev z egyptských bojů proti národům východním; pevnosti, zajatce, oddíly vojska, válečné vozy a výjevy z táborů  vojenských; jinde vidíme holdováni bojovníků králi a konečný vítězný jich návrat. Hieroglyfické nápisy doplňují obrazy; před očima máme kus dějepisu.

Průlomem ve zdi na pravo od kolossa vstoupíme do nádvoří druhého; dvojité, pobořené sloupořadí tohoto peristylu, částečně sloupy s uzavřenou hlavicí, částečně čtyřboké pilíře se sochami Osirida, uplatňují se tu ještě velmi pěkně; reliefy, ušlechtilých tvarů na zdi, dělící sál tento od předsíně, zobrazují výjevy z války proti Hethitům a dobytí pevnosti Kadeše na řece Orontes (nynější Asi v Sirii). Král jest větší ostatních a bojuje na svém válečném voze na místě nejohroženějším. Nepřátelé utíkají a jsou tlačeni do řeky, kde tonou; někteří podávají tonoucím soudruhům ruce. Nad tímto obrazem bitvy vidíme slavnost korunovace královské a slavnost žní.

Ramesseum jest jediná stavba egyptská, z níž nabyli jsme důkladné lícně ze starověku. Řecký dějepisec Diodoros Siculus, který za dob Augustových cestoval po Egyptě velmi se ve spise svém podivuje stavbě té a Ramesseum označuje náhrobkem Osyrnandyovým. Třeba že domněnka tato jest mylná, přece jeho popis se hodí téměř úplně na dnešní stav.

Dle vypravování Diodora byl nad vchodem do jednoho sálu, který sloužil za knihovnu, významný nadpis: ,,Útěcha duše“, *) a posvátná tyto slova prý i Kambysa přiměla k ušetření chrámu. Nástropní malby knihovny představují souhvězdí s ochrannými bůžky měsíců a dní a svědčí o dokonalých hvězdařských vědomostech starověkých obyvatel faraonské říše.

Opodál zřícenin Ramessea jsou ssutiny velikých, rozsáhlých cihlových staveb, které bychom dle oblouků a klenutí považovali za mnohem mladší, kdyby na každé cihle nebylo jména Ramses II. Snad byly prostory tyto skladišti a dílnami; našloť se tam mnoho různých obětních nádob, střepů ze džbánů na vino, nástrojů a nářadí, které sloužily na balsamováni mrtvol.

*) Jinak ,,lékárna duše“ (pharmacie de l’ àime.)

▼ Pohled na Ramesseum z výšky (2009)


Read more...

Beni Hasan – hrobka BH3 – Chnumhotep II.

>> úterý 28. září 2010

Skalní hrobka BH3, Chnumhotep II. (take Chnum hotep).
Majitel této hrobky byl správcem Menat-Chufu, hlavního, zatím nelokalizovaného města v 16. horněegyptském nomu (Meh-Mahetch). Lokalita Beni Hasan obsahuje celkem 39 skalních hrobek. V současne době je možno navštívit pouze 4. Fotografie nabízí pohled na vstup do hrobky.

















David Roberts, Vchod do jeskyň v Beni Hasanu, 1838.
Ilustrace zobrazuje výše popsanou hrobku Chnumhotepa II. (BH3).
Někdy je tato ilustrace "nespravně" uváděna jako hrobka Amenemheta, Ameni (BH2), nomarcha během vlády Senusreta I..





Spodní ilustrace je akvarel z knihyBeni Hasan, part 1., autorů Percy Edward Newberry , George Willoughby Fraser, Francis Llewellyn Griffith, Londýn, 1893 (Ilustrace zobrazuje hrobku Chnumhotepa II. – BH3.)


Beni Hasan a hrobka Chnumhotepa II. – BH3 v díle „Denkmaeler aus Aegypten und Aethiopien“, Karl Richard Lepsius, 1849–1856


Read more...

Maat – Dendera

>> pondělí 27. září 2010

Bohyně Maat, výjev z malé svatyně (Per-Ur), odkud začínala procese Nového Roku, Chrám zasvěcený bohyni Hathor, Dendera, Ptolemaiovské období.
Červený puntík na plánku ukazuje místo svatyně Per-Ur v Dendeře.

Read more...

100 neobvyklých pohledů na Egypt – 003

>> neděle 26. září 2010

Luxor, chrám zasvěcený bohu Amonovi, pohled na první pylon, sedící sochu Ramesse II. a obelisk, 19. dynastie.

Read more...

100 neobvyklých pohledů na Egypt – 002

>> sobota 25. září 2010

Luxor, pohled z bárky.
Na pravé straně fotografie se nachází luxorský chrám (foto 2003).

Read more...

100 pohledů na PYRAMIDY v Gíze – 005

Pohled pátý.
Pohled zobrazuje pyramidy ze západu. Vzadu je vidět Káhira. (foto 2005).

vlevo: Cheopsova (Chufuova) pyramida
uprosřed: Chefrenova (Rachefova) pyramida
vpravo: Mykerinova (Menkaureova) pyramida

Read more...

Ramesse II. – Luxor (rozbitá socha)

>> pátek 24. září 2010

Ramesse II., Luxor, 19. dynastie, rozbitá, kolosální, žulová socha.
Další fotografie byly publikovány pod heslem  Ramesse II. – Luxor (rozbitá socha).

Read more...

Memnonovy kolosy – 02


Memnonovy kolosy, Západní Théby, 18. dynastie.
Pohled na proslulé sochy zezadu.

Read more...

Chrám boha Ptaha – Karnak – část 3.

Pohled na chrám boha Praha v Karnaku a jeho okolí.

Read more...

100 pohledů na PYRAMIDY v Gíze – 004

>> čtvrtek 23. září 2010

Pohled čtrtý.
V pozadí je Mykerinova (Menkaureova) pyramida, pohled ze jihozápadu (foto 2005).

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 036

Pohled třicátý šestý.
Pohled na Velkou Sfingu v Gíze z jihu (foto 2005).

Read more...

Chrám boha Ptaha – Karnak – část 2.

Ptolemaios IV. Filopátor (vlevo) objetuje bohům, chrám boha Ptaha – Karnak.
Po pravé straně od faraona Ptolemaia IV. je bůh Ptah, bohyně Hathor a nakonec Imhotep (foto 2005). Je to jedna z nejvyznamějších scén chrámu. Faraon Ptolemaios IV. nabízí bohům – ve svých rukou – sfingu s vůněmi. Bůh Ptah je zobrazen jak drží posvátnou hůl was, do které je zakomponován sloup stability djed a posvátný anch.

Ptah, několik detailů z horní scény. 







Read more...

Chrám boha Ptaha – Karnak – část 1.

>> středa 22. září 2010

Plán chrámu boha Ptaha – Karnak.
Malý chrám, bohatý na výzdobu, se nachází u severní zdi chrámového komplexu v Karnaku. V rámci tohoto blogu bylo publikováno několik fotografií z tohoto chrámu.(viz heslo Ptah). K ním přidáme další, které více zdůrazní krásu, tohoto, pro návštěvníky málo atraktivního chrámu.

Mapa:
1. První brána
2. Druhá brána
3. Třetí brána
4. Čtvrtá brána
5. Pátá brána
6. Šestá brána
7. Oltář
8. Svatyně boha Ptaha s jeho sochou
9. Svatyně bohyně Hathor se sochou bohyně Sachmet
10. Svatyně boha Nefertema 

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 035

Pohled třicátý pátý.
Detail zadní části Velké Sfingy v Gíze, pohled z jihu (foto 2005).

Read more...

Memnonovy kolosy – 01

>> úterý 21. září 2010

Memnonovy kolosy, Západní Théby, 18. dynastie.

V knize „Egypt – Obrázky z cest“
v nakladatelství E. Beaufort, Praha 1908,
autor Hanuš Mayer píše:

„...Nedaleko Medinet-Habu, uprostřed zelené úrody stoji oba kolossy Memnonovy, daleko viditelné to znamení roviny Thébské a po pyramidách nejznamější a nejvzacnější pomník dávného Egypta. Sochy zasloužily si své slávy! Tisíce a tisíce Iidi, králů a vládců, římští mistodržitelé a vojevůdci, učenci a spisovatelé, všichni přicházeli slyšet znějicího Memnona. Severni socha měla tu podivuhodnou schopnost. Při východu slunce bylo slyšeti zvuk kolossa, který při zemětřresení r. 27. před Kr. pukl. Pověst vypravovala, že Memnon pozdravoval žalostným zvukem svou matku Eos, bohyni ranni zoře a jeji slzy ranni rosou pokrývaly milované dítě!

Obě sochy, nyní značně poškozené a zvětralé, nepředstavovaly však Memnona, nýbrž krále Amenofa III. na trůnu sedícího, a jsou z hnědočerveného, tvrdého pískovce. Dnes šplhají Arabove, po bakšiši toužící na sochu a údery na kamen vyluzují jasně, hlasu zvonů podobné zvuky.

Strabo, navštiviv s Aeliem Gallem kolossy Memnonovy, pochyboval o zázračném vzniku podivných zvuků sochy, a vyslovil se, není-li Memnon donucen ,,maličkým úskokem“ kněží při slavnostnich příležitostech ,,promluviti“, kdežto mnohe jiné vážené osoby římského císařství nápisy prosou i verši na podstavci poznačenými udávají den a hodinu, kdy ,,božský hlas“ slyšeli. Císař Hadrian, Publius Balbinus, Julius Cammillus, Tacitus, Juvenal, Pausanias, take damy, jako Sabina, rnanželka Hadrianova, C. Laelia, choť afrického prefekta, ujišťují v nápisech že Memnona slyšely. Neozval-li se hlas jeho, bylo to znamením božského hněvu!

Úkaz je dnes uspokojivě vysvětlen takto: kámen, v noci silně ochlazený zahříval se při východu slunce velmi rychle; prudkou změnou teploty *) pukaly a odpryskovaly od něho drobné kamínky a způsobovaly touto svou činnosti v dutinách a štěrbinách sochy, že se ozýval tón.

Od té doby slychávaly se zvuky kamenů též v jiných chrámech (Karnaku, Abydu) na rozhraní dennich dob, a fysikové znaji pokus Travelyanův, při němž dvě kovové plochy, nestejně zahřaté a na sebe položene vydavaji následkem oscillaci, rozdilnou teplotou způsobených, podivně, často i melodické tóony. **)

Když Septimius Severus pobořenou sochu Memnonovu opravil a doplnil, ztratilo se i její zněni při východu slunce. Hlas její umlčen byl ucpáním puklin a štěrbin...“

Poznámky:

*) Přechod teploty v Egyptě jest při východu a západu slunce mnohem rozdilnější než u nás.
**) Horké kladivo na studenou kovadlinu položené začne za příznivých okolností zvučně zníti, což záleží na kovech, teplotě a plochách. (Schwarz, Artur Travelyan, Faraday, Savart a Tyndall.)

Read more...

Maat a Re Harachtej – Ramesseum

Reliéf zobrazuje bohyni Maat.  Po levé straně je bůh Re Harachtej.  Hypostylový sál,  chrám Ramesse II.Ramesseum, 19. dynastie. Na reiéfu jsou patrné zbytky původního zabarvení.

Detail hlavy bohyně Maat byl publikován v příloze Maat – Ramesseum.

Read more...

Bes – Dendera

>> pondělí 20. září 2010

Bes, stojící reliéf, Dendera, ptolemaiovské období.
Tento krásná reliéf je trosku rozostřen z důvodu kondenzace vody v objektivu fotoaparátu.

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 034

Pohled třicátý čtvrtý.
Pohled na Velkou Sfingu v Gíze z východu (foto 2005).
Za sfingou je Chefrenova (Rachefova) pyramida.

Read more...

Kom Ombo – Lékařské nástroje

>> neděle 19. září 2010

Téměř unikátní výjev zobrazující chirurgické (lékařské) nástroje na zdi chrámu v Kom Ombu, ptolemaiovské období (2003). Chrám v Kom Ombu, který je v podelně ose symetrický, je zasvěcen bohům Horovi a Sobekovi.

Read more...

Beni Hasan

Beni Hasan, schody vedoucí do známé nekropole (11. a 12. dynastie) ze Střední Říše.
Proslulá pohřební lokalita Beni Hasan se nachází blízko města El Minja (El Minya) – cca 20 km – ve Středním Egyptě. Pozornost upoutá skutečnost, že se pohřebiště nachází na pravé straně Nilu (východ), na rozdil od ostatních pohřebních lokalit.

Read more...

100 neobvyklých pohledů na Egypt – 001

Venisova pyramida, texty pyramid, 5. dynastie.
První ze série neobvyklých pohledů (fotografií) starověkých památek Egypta.
Unikátní fotografie z roku 2003 zobrazuje část hieroglyfických nápisů na zdi v pohřební komoře v pyramidě faraona Venise (tzv. texty pyramid).

Read more...

100 pohledů na PYRAMIDY v Gíze – 003

>> pátek 17. září 2010

Pohled třetí.
Chefrenova (Rachefova) pyramida, pohled z jihu. Vepředu je vzestupná cesta, jenž vede do Údolního chrámu faraona Rachefa (foto 2005).

Read more...

Thébské hrobky – TT123: Amenemhat

Vchod do hrobky TT123 – Amenemhat – dozorce sípky během vlády Thutmose III., Šéch Abd el-Kurna, 18. dynastie. V roce 2005, jak je patrné z fotografie, vstup do hrobky byl uzavřen.

Read more...

Karnak – Chrám boha Chonsua

>> čtvrtek 16. září 2010

Pohled na chrám boha Chonsua v Karnaku, 20. dynastie.
Chrám se nachází se v posvátném Areálu boha Amona.
Vzadu je možno vidět průčelí chrámu (pylony) a obrovskou bránu (jen částečně), kterou nechal postavit faraon Ptolemaios III.

Read more...

Karnak – Chrám boha Chonsua

Bůh Chonsu (vlevo) a bohyně Hathor kojící mladého faraona Ramesse III.
Nádherný reliéf z chrámu boha Chonsua v Karnaku, 20. dynastie.

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 033

Pohled třicátý třetí.
Pohled na Velkou Sfingu v Gíze z jihovýchodu (foto 2005).
V pozadí je Cheopsova (Chufuova) pyramida.

Read more...

Abu Simbel – Ramesse II.

>> středa 15. září 2010

Faraon Ramesse II, jako Osiris, chrám Ramesse II, Abú Simbel, 19. dynastie.
Celkem 8 sloupů o které je opřeno 8 kolosálních soch Ramesse II. v podobě boha Osirida tvoří hypostylový sál tohoto unikátního chrámu.

Read more...

Ramesse II. – Luxor (rozbitá socha)

>> úterý 14. září 2010

Ramesse II., Luxor, 19. dynastie, rozbitá, kolosální, žulová socha.
Další z fotografií jenž zobrazuje rozbitou, ležící sochu Ramesse II. Další fotografie byly publikovány pod heslem  Ramesse II. – Luxor (rozbitá socha).

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 032

Pohled třicátý druhý.
Pohled na Velkou Sfingu v Gíze ze severovýchodu (foto 2002).
Zcela unikatní pohled na Sfingu z oblásti chrámu Amenhotepa II., jenž se častečně zachoval.

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 031

>> pondělí 13. září 2010

Pohled třicátý první.
Pohled na Velkou Sfingu v Gíze z východu (foto 2002).
Za sfingou je Chefrenova (Rachefova) pyramida. 

Read more...

Ramesse II. – Ramesseum

>> neděle 12. září 2010

Kolosální hlava Ramesse II., chrám Ramesse II. – Ramesseum, 19. dynastie.

Read more...

100 pohledů na SFINGU – 030

>> sobota 11. září 2010

Pohled třicátý.
Pohled na Velkou Sfingu v Gíze ze západu (foto 2005).

Read more...

Kubbit el-Hawa – Skalní hrobky – Mapa – 06

Kubbit el-Hawa (Qubbet el-Hawa), skalní hrobky ze Staré a Střední říše.
Mapa ukazuje rozložení jednotlivých hrobek, které popíšeme, především na základě fotografické dokumentace. Fotografie dole ukazuje jiný pohled na celou lokalitu Kubbit el-Hawa (kopec vlevo) a také krásný pohled na ostrov Elefantina (uprostřed fotografie).


A další fotografie z kopce Kubbit el-Hawa zobrazuje řeku Nil a uprostřed Kitchenerův ostrov, na kterém se nachází nádherná botanická zahrada.



Read more...

O Blogu

Copyright © 2009/2010/2011 SSK

Poslední aktualizace

26.04.2011

Fotografie

© SSK, SM, LF, FFS, HC, II, EP, JA, AB, AW